Barcode: 0872513005274
Blackcurrant Juice
by Ribena
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no artificial flavors
green dot
no artificial colors
no artificial colours or flavours
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 10.0 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
(after dilution): water, sugar, blackcurrant juice from concentrate 5%, acid (citric acid), vitamin c, preservatives (potassium sorbate, sodium bisulphite), colour (anthocyanins).
Additives
e163
e202
e222
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Petits pains suédois
Rivercote
D NOVA 4
Original Stapelchips
Snack Day
D NOVA 4
Spice Seasoning - Smoky Pepper
Lidl France S.N.C., Lidl Netherland GmbH
NOVA 4
Mélange d'épices pour steak
Lidl
NOVA 4
Saveur Sour Cream & Onion
Crusti Croc
D NOVA 4
Vollkorn Tortilla Wraps
Grafschafter
B NOVA 4
Spice salt , hot chili
Lidl
NOVA 3
Corazones de alcachofa
SOL & MAR
A NOVA 3
Melmelada de frambuesa
Boulé
D NOVA 4
Cruspies
Mcennedy
E NOVA 4
Multicolor Salat mit Wurzeln
Lidl, Oaklands
A NOVA 1
Extra crunchy crisps
Snack Day
D