Barcode: 5411188121473
Boisson Aux Noisettes Bio
by Provamel
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
vegan
eg öko verordnung
be bio 01
carbon compensated product
co2e neutral
green dot
no lactose
the vegan society
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 47.0 kcal |
| Fat | 3.2 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 3.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
eau, noisettes européennes* (5% ), sirop d' agave* (4,5%), sel marin. *issus de l'agriculture biologique. Naturellement sans lactose et sans gluten. Peut contenir des traces de fruits à coque (pas d'arachides). *
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
100% Pure Apple Juice
Princes
C NOVA 1
Crispy Jackfruit Burgers
Biff's
C NOVA 4
Tempeh Organic
Better Nature
A NOVA 1
penne rigate
The Yorkshire Pasta Company
A NOVA 1
Apple & Cinnamon Granola
Bio & Me
A NOVA 4
Caromel cashew organic treenut butter
NUTcessity
D NOVA 3
Tempeh
Better Nature
A NOVA 4
Gluten Free Seeded Bread
Dillon Organic
C NOVA 4
matcha
perfect ted
B NOVA 1
Biff's Crispy Jackfruit Wingz
Biff's
C NOVA 4
Super Seedy & Nutty Granola
Bio & Me
A NOVA 4
Low Sugar, Naturally Gut-Loving Granola
Bio & Me
A NOVA 4