Barcode: 3396411226335
BOISSON AVOINE CALCIUM
by BONNETERRE
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
made in italy
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 51.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 8.4 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau, avoine (11%), huile de tournesol pressée à froid, algue marine lithothamnium calcareum (0,4%), sel marin.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Clementine marmalade, clementine
D NOVA 4
Beet sauerkraut, beet
C NOVA 3
Peanut Butter Blast Loaded Cookie
Chef Robert Irvine's
NOVA 4
Dark Chocolate Organic Granola
alter eco
E NOVA 3
Fig fruit spread, fig
D NOVA 4
Peach apricot fruit spread, peach apricot
D NOVA 4
Whole beets
B NOVA 3
Cashew Butter Organic Granola
alter eco
E NOVA 3
Native Andean Potatoes Mix
Kiwa
D NOVA 3
Cinnamon Raisin Organic Granola
Alter Eco
E NOVA 3
Sliced beets
B NOVA 3
Sauerkraut
C NOVA 3