Barcode: 3273221094609
Boisson chanvre noisette
by Sojasun
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 2.3 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 4.5 g |
| of which sugars | 4.2 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Jus de chanvre 94% (eau, amandes de chanvre 2%,. antioxydant: extrait de romarin), sucre, noisette 2%, stabilisants: farine de graines de guar, gomme gellane, sel.
Allergens
nuts
Additives
e392
e412
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Mrs baird's, enriched large bread
Mrs Baird's
C NOVA 4
White Enriched Bread
C NOVA 4
Grissini Breadsticks With Sesame
Striratini
D
12 hamburger enriched buns
C NOVA 4
English Muffin Toasting Bread
Baking Master
C NOVA 4
Margarine
Bunge Edible Oil Corporation
D NOVA 4
Pickled Jalapeño Pepper Slices
Trader Joe's
C NOVA 4
STIRATINI
Stiratini
C NOVA 3
4.5" hamburger buns
C NOVA 4
Dew Fresh Margarine
Bunge Oils
D NOVA 4
Large enriched bread
C NOVA 4
Dew Fresh, Nh Margarine
Bunge Oils
E NOVA 4