Barcode: 3266191005621
Boisson coco
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 39.0 kcal |
| Fat | 3.0 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 2.7 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.3 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Eau, lait de coco (10%), sirop d'agave (2%), amidon de tapioca, épaississant : farine de graine de caroube, citrate tricalcique, algue marine calcaire : Lithothamnium calcareum (0,05%), sel marin, arôme naturel de coco.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Risotto Rice
Morrisons
B NOVA 1 Eco-Score C
Margarine omega 3 50% bq 500g
Bouton d'or, Sélection Intermarché
C NOVA 4 Eco-Score C
Légumes à griller
Picard
A NOVA 1
Groente Légumes Boullion VOORDEELPAK 12 TABLETTEN VOOR 12 LITER
Maggie
B NOVA 4
Supreme snack mandeln geröstet
Snack Fun
B NOVA 3 Eco-Score E
Vegetarische Würstchen
Ökoland
D NOVA 4
Wholewheat Penne
Tesco
A NOVA 1
Cerneaux de noix
M-Budget,Migros
A NOVA 1 Eco-Score D
Spinach & herb wraps
Lidl
D NOVA 4
Flocons d avoine
javana
A NOVA 1 Eco-Score B
A l'heure de - Chips sel et poivre
Picard
D NOVA 4
Chair De Coco Sirop Aroy-d
Aroy-D, Thai Agri Foods Public Company Limited
D NOVA 1 Eco-Score C