Barcode: 3564700868546
Boisson d'Avoine
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
calcium source
fsc
fsc mix
green dot
new
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
Available in
france, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 50.0 kcal |
| Fat | 1.8 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 7.8 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 1.2 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Eau , avoine 10 % , inuline , huile de tournesol , carbonate de calcium , maltodextrine , sel marin , stabilisant : gomme gellane , vitamines : B2 (riboflavine), B12, D,
Allergens
gluten
Additives
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Companion, Curry Cha'I Pow Yii Braised Gluten (Seitan Tidbits)
Companion Foods Corp.
D NOVA 4
Garlic & Black Pepper Almonds
Trader Joe’s
C NOVA 3
Ancient infusions sassafras concentrate instant tea
H & K Products Inc.
B NOVA 4
Crunchy Chili Onion Hummus
Trader Joe's
C NOVA 3
Sesame Oil
Companion
C
Concentrate Instant Tea, Raspberry
H & K Products Inc.
B NOVA 4
Companion, Cha'I-Pow-Yu
Companion
D NOVA 4
Companion, Assorted Vegetables
Companion Foods Corp.
C NOVA 4
Prepared red beans
C NOVA 3
Companion, lo-han-chai, assorted oriental vegetables, with gluten
Companion
C NOVA 4
Salt & vinegar chiplets
Marks & Spencer
E NOVA 3
Braised Bambooshoot Tips
Companion Foods Corp.
C NOVA 3