Barcode: 3700153107218
Boisson electrolytes
by Overstims
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
crossed grain trademark
no preservatives
green dot
no colorings
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 232.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 28.0 g |
| of which sugars | 2.7 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 9.8 g |
Ingredients
Minerals (potassium, magnesium and calcium Cursodium and potassium bicarbonate, zinc gluconate), maltodextrin, natural strawberry, raspberry flavouring with other natural flavourings, concentrated acerola juice powder, beetroot juice powder, vitamins (B1 (thiamine), B2 (riboflavin), B3 (niacin) and B6), wild blueberry powder (emulsifier: lecithins). Made in a factory which uses: egg, milk, soya, nuts, celery, fish. In accordance with regulations, this product contains less than 20 mg/kg of gluten. Does not replace a varied and balanced diet and a healthy lifestyle.
Allergens
celery
eggs
fish
milk
nuts
soybeans
Additives
e322
Related Products in Electrolyte Drink
LMNT
LMNT
E NOVA 4
Hydration Multiplier Electrolyte Drink Mix
Liquid I.V.
E NOVA 4
Electrolytes
LMNT
E NOVA 4
Hydration Raspberry Melon
Pur Aqua
C NOVA 4
HYDRATION MULTIPLIER ELECTROLYTE DRINK MIX
LIQUID I.V.
NOVA 4
Lemon Lime Electrolytes
Just Ingredients
E NOVA 1
Re-Lyte Hydration Cran Apple
Re-Lyte
E NOVA 4
Hydration With Electrolytes Cotton Candy
Pur Aqua
E NOVA 4
Mango Pineapple
Holloway
E NOVA 4
Hydration Multiplier + Energy Electrolyte Drink Mix
Liquid I.V.
E NOVA 4
ELECTROLYTE DRINK MIX
LMNT
D NOVA 4
Electrolyte Solution Unflavored
H-E-B
B NOVA 4