Barcode: 8713108010759
Boisson Lactée Fermentée Light
by Yakult
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
no gluten
no fat
Categories
beverages and beverages preparations
beverages
dairies
fermented foods
fermented milk products
desserts
dairy desserts
milks liquid and powder
dairy drinks
fermented dairy desserts
fermented drinks
milks
fermented milk drinks
yogurts
yogurt drinks
fermented milk drinks with sugar
milk drinks fermented with l casei
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 41.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 14.0 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau, lait écrémé reconstitué(40%),édulcorants : sirop de maltitol, sirop de glucose-fructose, épaississant: polydextrose, arôme, édulcorants: glycosides de stéviol (extraits de Stevia), Lactobacillus casel Shirota. Yakult Light est sans gluten
Allergens
milk
Additives
e1200
e960
e965
e965ii
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Potbelly Sandwich Shop, Diet Coca Cola
Potbelly Sandwich Shop
B
Chili's, Modelo Especial, 12 Fl Oz
Chili's
B
Applebee's, Mug Root Beer
Applebee's
B
Krystal, Strawberry Shake, Large
Krystal
E
Bob Evans, Add Seasonal Flavor, Strawberry, Gallon
Bob Evans
E
Wawa, Unsweetened Iced Tea, 44 Oz
Wawa
B
Wawa, Sugar & Spice Latte, 12 Oz
Wawa
C
Frisch's Big Boy, Banana Smoothie, 20 Fl Oz
Frisch's Big Boy
C
Wawa, Holiday Blend Coffee, 12 Oz
Wawa
B
White Castle, Diet Coke, Medium
White Castle
B
Sheetz, Shmart Mocha, Medium
Sheetz
E
Jersey Mike's Subs, Raspberry Lipton Brisk, Large, 32 Oz
Jersey Mike's Subs
B