Barcode: 3250393194467
Boisson noisette 1l
by Pâturages
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
beverages and beverages preparations
plant based foods and beverages
beverages
plant based foods
cereals and potatoes
dairy substitutes
cereals and their products
frozen foods
milk substitutes
nuts and their products
plant based beverages
plant based milk alternatives
nut based drinks
cereal based drinks
hazelnut based drinks
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 28.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 3.2 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Eau, sucre, noisette 2,5%, extrait d'algue Lithothamnium calcareum, sel marin, stabilisant : gomme gellane,vitamines : riboflavine (B2), B12, D et E.
Additives
e418
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
TULSI GREEN TEA CLASSIC ORGANIC INDIA
organic
C
100% Pineapple Juice
Paradise Brand
C NOVA 1
Young Coconut Juice with Pulp
TASCO
D NOVA 3
White 2021 Vineyard 71
Vineyard 71
Agua Nikini
B
Nettare di mirtillo
A poc a poc
C NOVA 1
Calamansi Juice
Paradise Brand
E NOVA 3
Modelo Negra
Modelo
Organic Matcha Peach
DavidsTea
NOVA 4
DAVIDsTEA organic matcha
DAVIDsTEA
B NOVA 1
Tulsi Turmeric Ginger
Premium Water
Vital
B NOVA 1