Barcode: 3564707151368
Boisson orange bio pet
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
nutriscore
nutriscore grade d
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 27.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 6.6 g |
| of which sugars | 6.6 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau de source 84 %, jus d'orange à base de concentré* 12 %, sucre*, denrées alimentaires colorantes : concentrés de potiron* et de pomme*, acidifiant : acide citrique, arôme naturel d'orange avec autres arômes naturels, arôme naturel, antioxydant : acide ascorbique. *Ingrédients issus de l'agriculture biologique.
Additives
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Olive Oil
Market Pantry, Target Stores
B NOVA 2
Organic Sweet Potatoes
Target Stores
B NOVA 1
Pineapple tidbits
A NOVA 1
Yellow cling peach chunks in heavy syrup
C NOVA 4
Sliced Pears Bartlett Pears In Water
Market Pantry
A NOVA 4
Extra virgin olive oil
Market Pantry,Target Stores
B NOVA 2
Extra virgin olive oil
Market Pantry, Target Stores
B NOVA 2
Sliced Multigrain Bread
Favorite Day
C NOVA 4
Extra Virgin Olive Oil
Target Stores
B NOVA 2
Organic extra virgin olive oil
Target Stores
B NOVA 2
Maple pecan milk
E NOVA 4
Fruit cocktail in 100% juice
A NOVA 4