Barcode: 6111242923829
Boisson orange pasteurisée
by VITA KID'S
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Categories
Available in
france, morocco
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 10.7 g |
| of which sugars | 10.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau, sucre, jus d'orange à base de concentré 10% Min; acidifiant : acide citrique; épaississants: carboxymethylcellulose & amidon modifié ; antioxydant: tocopherol ; arôme; colorant : E-160e; vitamines C, E, A et D.
Additives
e14xx
e160e
e306
e330
e466
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Nabisco nilla wafer pie crust 1x6 oz
E NOVA 4
vegatable soup
Hubbard's Foodstore
A NOVA 4
Pie crust
Nabisco
E NOVA 4
Cinnamon And Raisin Bagel
Brennans
C NOVA 3
Grissini Breadsticks
By Sainsbury's
D NOVA 3
Peanut Butter - No-Stir - Creamy
Once Again
A NOVA 2
Almond Butter - Creamy - No-Stir
Once Again
A NOVA 2
Peanut Butter Crunchy - Salted
Once Again
C NOVA 2
Peanut Butter Crunchy Unsweetened & Salt Free
Once Again
A NOVA 2
Nabisco honey maid pie crust 1x6 oz
E NOVA 4
Peanut Butter Crunchy Unsweetened & Salt Free
Once Again
A NOVA 2
Peanut Butter Crunchy - Salted
Once Again
C NOVA 2