Barcode: 8421364000550
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 387.0 kcal |
| Fat | 19.0 g |
| of which saturated | 14.0 g |
| Carbohydrates | 47.0 g |
| of which sugars | 46.0 g |
| Fiber | 6.5 g |
| Proteins | 3.7 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Dried fig (45%), chocolate (37%) [(sugar, cocoa mass, cocoa butter, concentrated butter (milk) fat, emulsifier: soy lecithin, natural vanilla flavouring)] (Chocolate contains cocoa solids 52% min.), pasteurised cream (milk), brandy flavouring (<0.5%), glucose and fructose syrup, humectant: sorbitol. May contain traces of nuts. Gluten-free.
Allergens
milk
Additives
e322
e322i
e420
Related Products in Snacks
Bake shop frosted cookies
Quest
NOVA 4
Twix wafer rolls
Wrigley
E NOVA 4
Excellence 85% Cacao Rich Dark
Lindt Excellence
E NOVA 3 Eco-Score E
Belgian dark chocolate
Waitrose
D NOVA 4 Eco-Score E
Chocolate Fudge Brownies
Fibre One
D NOVA 4 Eco-Score E
Ploughman’s Saussage Rolls
CoOp
E NOVA 4
Eisglasur Kakao
Mucci
E NOVA 4
MAPLE PANCAKE UNCURED BACON, EGG & COLBY JACK CHEESE SANDWICH
KODIAK
D NOVA 4 Eco-Score C
Digestive
Florbu
D NOVA 4 Eco-Score C
Kouign Amann
Graine d'en Vie
E NOVA 4 Eco-Score A
Geröstete Maiskörner BBQ Gewürz
KoRo
D NOVA 4 Eco-Score A
Milk Chocolate Popcorn Bars
Fibre One
E NOVA 4