Barcode: 3083681165296
Bon Menu India
by Bonduelle
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
no preservatives
vegan
green dot
metal recycles forever
Categories
Available in
czech republic, germany, hungary, slovakia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 91.0 kcal |
| Fat | 3.2 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 9.6 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 4.8 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Soaked dried lentils 39%, water, coconut milk, prefried eggplants 6,2% (eggplants 5,8%, sunflower oil), tomato puree, red bell peppers 4.9%, butternut 3.1%, sunflower oil, salt, curry spices mix 0.5%, garlic powder, ginger powder 0,22%, linseed fiber, corn starch, sugar, fennel, hot chili pepper 0,05%, turmeric 0,04% May contain : GLUTEN CELERY, MUSTARD
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Arándanos enteros
Hacendado
A NOVA 1 Eco-Score B
Edamame soja verde
Hacendado
A Eco-Score A
Pistacho natural
HACENDADO
A NOVA 1 Eco-Score E
Pane Italiano Bread
The Rustik Oven
NOVA 3
Lighter
Flora
C NOVA 4 Eco-Score B
Kimchi
Cleveland Kitchen
A NOVA 3
Fresas Congeladas
Hacendado
NOVA 1 Eco-Score A
Arroz basmati aromático
Hacendado
B NOVA 1 Eco-Score D
Apfelstrudel-Geschmack
Alpro
B NOVA 4 Eco-Score B
Maíz dulce
Hacendado
B NOVA 3 Eco-Score A
Toasted Almond Granola
Ratio
A NOVA 4 Eco-Score D
Рафинирано слънчогледово олио
Kaliakra
B NOVA 2 Eco-Score C