Barcode: 40875583
Bubble Milk Chocolate
by fin carré
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable farming
rainforest alliance
rainforest alliance cocoa
utz certified
utz certified cocoa
Available in
finland, germany, hungary, poland, romania
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 542.0 kcal |
| Fat | 31.8 g |
| of which saturated | 19.4 g |
| Carbohydrates | 56.4 g |
| of which sugars | 55.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Zucker, Kakaobutter, Vollmilchpulver, Kakaomasse, Laktose, Sahnepulver, Emulgatoren: Lecithine (Soja), Polyglycerin-Polyricinoleat; Vanilleextrakt. Kann Spuren von Erdnüssen, Schalenfrüchten, Gluten und Ei enthalten.
Allergens
soybeans
Additives
e322
e476
Related Products in Snacks
Cinnamon sweetened applesauce, cinnamon
B NOVA 4
Original sweetened applesauce, original
B NOVA 4
Unsweetened applesauce, unsweetened
B NOVA 1
Unsweetened applesauce, unsweetened
Raley’s
A NOVA 1
Original sweetened applesauce, original
B NOVA 4
Unsweetened applesauce, unsweetened
B NOVA 1
Mini marshmallows
E NOVA 4
Original sweetened applesauce, original
B NOVA 4
Mountain Trail Mix
E NOVA 4
Marshmallows
E NOVA 4
Strawberry sweetened applesauce, strawberry
C NOVA 4
Mini marshmallows
E NOVA 4