Barcode: 0012546011518
Bubblegum sugar free
by Trident
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 263.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 52.6 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sorbitol, gum base, xylitol, glycerin; less than 2% of: acesulfame potassium, aspartame, bht (to maintain freshness), mannitol, natural and artificial flavor, red 40 lake, soy lecithin, sucralose.phenylketonurics: contains phenylalanine
Allergens
soybeans
Additives
e129
e321
e322
e322i
e420
e421
e422
e950
e951
e967
Related Products in Snacks
Crispy marshmallow bars
E NOVA 4
Chewy dipped chocolately covered granola bars
E NOVA 4
Barbecue potato chips
D NOVA 4
Potato Chips
Essential Everyday
E NOVA 3
Essential everyday, chocolate sandwich cookies, winter peppermint
Essential Everyday
E NOVA 4
Peanut Butter Filled Pretzels
E NOVA 3
Cheese flavored puffs snack, cheese
E NOVA 4
Kettle-Cooked Potato Chips
Essential Everyday
D NOVA 3
Nacho cheese flavored tortilla chips, nacho cheese
D NOVA 4
Strawberry apple sauce fruit pouch
A NOVA 1
Cheese curls crunchy flavored snack, cheese curls
E NOVA 4
Ranch tortilla chips, ranch
Essential Everyday, Supervalu Inc.
D NOVA 4