Barcode: 40875606
Bubbly choc - Orange
by Mister Choc
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable farming
utz certified
utz certified cocoa
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 541.0 kcal |
| Fat | 31.9 g |
| of which saturated | 19.9 g |
| Carbohydrates | 56.1 g |
| of which sugars | 55.8 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
sugar, whole milk powder, vegetable fats (palm, Shea), cocoa butter, whey powder (milk), cocoa mass, skimmed milk powder, butter oil (milk), emulsifier: soya lecithins, colour: paprika extract, natural orange flavouring, vanilla extract, natural flavouring.
Allergens
milk
soybeans
Additives
e160c
e322
Related Products in Snacks
Lofthouse cookies, honey oat cookies, cranberry
Lofthouse Cookies, Lofthouse Foods
E NOVA 4
Crackle cookies
Lofthouse, Lofthouse Foods
E NOVA 4
Triple chocolate cookies
E NOVA 4
Lofthouse, gingerbread cookies
Lofthouse, Lofthouse Foods
E NOVA 4
Lofthouse, cake bites, peppermint creme
Lofthouse, Lofthouse Foods
E NOVA 4
Lofthouse cookies, cake bites, spice cake
Lofthouse Cookies, Lofthouse Foods
E NOVA 4
Cookies
Lofthouse, Lofthouse Foods
E NOVA 4
Red velvet crackle cookies
E NOVA 4
Lofthouse cookies, frosted cookies, pumpkin ginger
Lofthouse Cookies, Lofthouse Foods
E NOVA 4
Lofthouse cookies, snowman sugar cookies
Lofthouse Cookies
E NOVA 4
Lofthouse cookies, swirled frosted sugar cookies, cranberry & orange
Lofthouse Cookies, Lofthouse Foods
E NOVA 4
Lofthouse cookies, frosted sugar cookies
Lofthouse Cookies, Lofthouse Foods
E NOVA 4