Barcode: 0899033002026
Buccaneer Candy bar
by GoMaxGo
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
no glucose syrup
no gmos
vegan
no artificial additives
no cholesterol
no fructose syrup
no glucose fructose syrup
no hydrogenated fats
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 403.5 kcal |
| Fat | 12.3 g |
| of which saturated | 10.5 g |
| Carbohydrates | 75.4 g |
| of which sugars | 57.9 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Proteins | 1.8 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Sucre de canne, sirop de riz biologique, sucre de canne non raffiné biologique, huile de palmiste, poudre de cacao (naturelle et alcalisée), huile de palme, protéine de _soja_ modifiée enzymatique, sel, arômes naturels, lécithine de tournesol, gomme guar.
Allergens
soybeans
Additives
e322
e322i
e412
Related Products in Snacks
Gluten Free Chocolate Coated Viennese Fingers
Sainsbury's Free From
E NOVA 4
Crackling fireside log
Saintsbury's
D NOVA 4
Shortbread all butter petticoat tails
Sainsbury's
E NOVA 3
Bourbon Twists
Sainsbury's
E NOVA 4
Ultimate Pork Sausage Rolls
Sainsbury’s
D NOVA 3
Black Pepper Oatcakes by Sainsbury's
Sainsbury's
C NOVA 3
Lemon & Raspberry Cheesecake Slices
Sainsbury's
E NOVA 4
Chocolate Ricciarelli
Sainsbury's
E NOVA 4
shortbread
Sainsbury
E NOVA 3
Organic Strawberry & Apple Oaty Bars
Sainsbury’s Little Ones
B NOVA 4
Apple Crumble
Sainsbury’s Taste the Difference
E NOVA 4
Custard Creams
Sainsbury's
E NOVA 4