Barcode: 0890142001580
Buche chocolat framboises
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 240.0 kcal |
| Fat | 14.4 g |
| of which saturated | 8.0 g |
| Carbohydrates | 35.2 g |
| of which sugars | 29.6 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Sugars (organic cane sugar, raspberry puree [raspberry puree, sugar], glucose, inverted sugar, lemon puree), Organic soy beverage (water, organic soybeans), Water, Raspberries, Dark chocolate (unsweetened chocolate, sugar, cocoa butter, unsweetened chocolate from Ecuador, soy lecithin, natural vanilla flavour), Gluten-free mix (rice flour, tapioca starch, guar gum), Coconut oil, Almond powder, Canola oil, Cocoa powder, Milled flaxseed, Pectin, Baking powder, Sea salt, Agar-agar.
Additives
e322
e322i
e406
e412
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Tortilla wrap
Marks & Spencer
C NOVA 4
Mini White Tortilla Wraps
Marks & Spencer
D NOVA 4
Extra Virgin Olive Oil
B NOVA 2
100% whole grain oats
Clover Valley
A NOVA 1
Elbows No70
La Molisana
A NOVA 1
Wholemeal Tortilla Wraps
Marks & Spencer
C NOVA 4
Broze Die
La Molisana
A NOVA 1
Spaghetto Quadrato Chitarra N°1
La Molisana
NOVA 1
100% durum wheat semolina enriched macaroni product
NOVA 1
Spaghetti Pasta
La Molisana
A NOVA 1
Shells
La Molisana
A NOVA 1
Durum wheat semolina, enriched macaroni, durum wheat semolina pasta
A NOVA 1