Barcode: 3250391794591
Bûche de chèvre (21 % MG)
by Pâturages
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
eu agriculture
fr bio 01
french agriculture
french milk
green dot
ab agriculture biologique
eco emballages
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 265.0 kcal |
| Fat | 21.0 g |
| of which saturated | 16.0 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 19.0 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Lait de chèvre pasteurisé issu de l'agriculture biologique, sel, ferments lactiques, présure animale.
Allergens
milk
Related Products in Dairies
Natural Swiss Cheese Slices
C NOVA 3
1% Lowfat Milk
B NOVA 1
1% Lowfat Milk
Hannaford
B NOVA 1
1 1/2% reduced fat milk
B NOVA 1
Lowfat Milk
E NOVA 4
New York Sharp Cheddar Cheese Snack Slices
Hannaford
D NOVA 3
Lowfat smoothie strawberry
C NOVA 4
Salsa con queso dip
D NOVA 4
Natural cheese snack bars
D NOVA 4
Sharp cheddar cheese
D NOVA 3
Longhorn style colby cheese
D NOVA 4
Natural cheese snack bars
Hannaford
D NOVA 3