Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 476.0 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| of which saturated | 14.3 g |
| Carbohydrates | 66.7 g |
| of which sugars | 57.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.8 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Confectionery coating (sugar, vegetable oil [palm kernel and hydrogenated palm], whey powder [milk], nonfat dry milk, sorbitan monostearate, polysorbate 60, soy lecithin [emulsifier], vanillin [artificial flavoring]), cookie (unbleached enriched flour [wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate {vitamin b1}, riboflavin {vitamin b2}, folic acid], sugar, palm and/or canola oil, cocoa processed with alkali, high fructose corn syrup, leavening [baking soda and/or calcium phosphate], cornstarch, salt, soy lecithin [emulsifier], vanillin, chocolate). crushed candy cane (sugar, corn syrup, color [titanium dioxide], natural peppermint flavor, fd&c red #40).
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Lemon drops cookie
Georgia Peach Products Inc.
Kokopelli, Toasted Coconut Cookies
Georgia Peach Products Inc.
Brittle Bark, Brittle Bark Popcorn & Pretzels In Peanut Brittle With Dark Chocolate
Georgia Peach Products Inc.
Our Daily Eats, Roasted Slightly Sweet Nut Mix, Rosemary & Maple
Georgia Peach Products Inc.
Cookie
Evan's Heavenly Spelt Oatmeal Raisin Cookie Mix
Amongfriends
Marshmallow rice treats
Koko Pelli Cookie Company, Cookies, Cranberry, Walnut
Georgia Peach Products Inc.
Marshmallow rice treats
Hand-Crafted Baking Mixes, Cookie Mix
Among Friends
Sweet Jubilee Gourmet, Brittle Bark
Georgia Peach Products Inc.
Hand-Crafted Baking Mixes
Amongfriends