Barcode: 0052548685553
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 367.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 90.0 g |
| of which sugars | 73.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, contains less than 2% of: salt, glycerin, egg whites, confectioner's glaze, natural and artificial flavors, mineral oil, honey, carnauba wax, coconut and canola oil, colors, (includes yellow 6, yellow 5, red 40, blue 1).
Additives
e102
e110
e129
e133
e422
e903
e905
e905a
Related Products in Snacks
Nutcracker, Dry Roasted Peanuts
International Nut Corporation
D NOVA 4
Smart balance, deluxe microwave popcorn, light butter
Smart Balance
D NOVA 4
Pecan caramel sweet rolls, made with real pecans
E NOVA 4
Smart balance, smart 'n healthy!, deluxe microwave popcorn
Smart Balance
A NOVA 4
Nut cracker, party peanuts
D NOVA 3
Large rolls
D NOVA 4
Dry roasted peanuts
International Nut Corporation
D NOVA 4
Smart balance, smart movie-style, deluxe microwave popcorn
Smart Balance
E NOVA 4
Apple sweet rolls with icing.
E NOVA 4
Honey roasted peanuts
International Nut Corporation
D NOVA 4
Nutcracker, Cashew Lovers Mix
International Nut Corporation
D NOVA 3
Lighter ginger snaps
By Sainsbury's
D NOVA 4