Barcode: 0021130558131
Candy Corn Candy
by Safeway Inc.
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 920.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 230.0 g |
| of which sugars | 184.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
SUGAR, CORN SYRUP, CONFECTIONER'S GLAZE (SHELLAC), SALT, DEXTROSE, GELATIN, SESAME OIL, ARTIFICIAL FLAVOR, HONEY, YELLOW 6, YELLOW 5, RED 3.
Additives
e102
e110
e127
e428
e904
Related Products in Undefined
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4