Barcode: 0071570001735
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 90.0 g |
| of which sugars | 70.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, modified food starch, contains 2% or less of the following: blueberry puree, blackberry puree, lemon puree, cherry juice concentrate, citric acid, fumaric acid, sodium lactate, sodium citrate, natural and artificial flavors, color added, red 40, red 40 lake, yellow 5, yellow 5 lake, blue 1, blue 1 & 2 lake, turmeric (color), beeswax, carnauba wax, confectioner's glaze, salt.
Additives
e102
e129
e133
e297
e325
e330
e331
e901
e903
Related Products in Snacks
DINOZOR'S
Monoprix
A NOVA 4
Oursons
Monoprix
E NOVA 4
Palets bretons pur beurre
Monoprix
E NOVA 4
Mini torsades - Au beurre & sel de Guérande
Monoprix, Monoprix Gourmet
E NOVA 3
Palets bretons, spécialité de Pont-Aven
Monoprix, Monoprix Gourmet
E NOVA 3
Mini torsades au beurre, oignon et ciboulette
Monoprix Gourmet
E
Chocolat au lait noisettes entières
Monoprix
E NOVA 4
Galettes bretonnes
Monoprix, Monoprix Gourmet
E NOVA 3
mini torsades au beurre
Monoprix, Monoprix Gourmet
E NOVA 3
Fraises
monoprix
E NOVA 4
Chocolat noir aux noisettes entières
Monoprix
E NOVA 4
Crêpes dentelle nature
Monoprix, Monoprix gourmet
E NOVA 4