Barcode: 5060384261898
Candy kittens
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no palm oil
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 340.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 82.0 g |
| of which sugars | 59.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 14.0 g |
| Salt | — |
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified starch, dextrose, 6% strawberry juice from concentrate, 4% coconut water from concentrate, acids (malic acid, citric vegetable oil (sunflower), glazing agent: acid, lactic acid), potato protein, natural flavourings, fruit and plant concentrates (sweet potato, apple), hydrolysed pea protein vegetable oil '(sunflower), glazing agent white and yellow beeswax. toncthat
Additives
e14xx
e270
e296
e901
Related Products in Snacks
Soft mint candy
Ferrara Candy Company
E NOVA 4
Owyhee, Peanut Brittle
Idaho Candy Company
E NOVA 4
Sugar free hard peppermint candy, hard peppermint
Bob's
NOVA 4
Sunripe, Large Pecans
Parimar Inc.
D NOVA 1
Bobs Sweet Stripes, Soft Mint Candy
Farley's & Sathers Candy Co. Inc.
E NOVA 4
Portabella Jerky Sweet Balsamic & Golden Fig
Savory Wild
E NOVA 4
Portabella Jerky Sesame, Ginger & Korean Chili
Savory Wild
D NOVA 4
Idaho Spud Candy Bar, Idaho Spud
Owyhee
E NOVA 4
Portabella Jerky Roasted Garlic & Black Pepper
Savory Wild
C NOVA 4
Sunripe, Mixed Nuts
Parimar Inc.
D NOVA 1
Sunripe, California Almonds
Parimar Inc.
A NOVA 1
Sweet Stripes, Soft Mint Candy
Ferrara Candy Company
E NOVA 4