Barcode: 0745527113344
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 552.0 kcal |
| Fat | 31.0 g |
| of which saturated | 15.5 g |
| Carbohydrates | 58.6 g |
| of which sugars | 24.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Enriched flour [ wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid], intersterified soybean oil, sugar, nestle' butterfinger candy pieces [ corn syrup, sugar, ground roasted peanuts, hydrogenated palm kernel oil, cocoa, molasses, and less than 2% of whey, confectioner's corn flakes, salt, nonfat, dry milk powder, whey, dextrose palm kernel oil, nonfat dry milk powder, whey, dextrose, high fructose corn syrup, molasses, salt, artificial flavors, leavening agent [ sodium bicarbonate], eggs, soy lecithin.
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Apple crumble
Nanna's
D NOVA 4
Yoghurt Honeycomb Flavour
Uncle Tobys
C NOVA 4
Yoghurt Strawberry Flavour
Uncle Tobys
C NOVA 4
Sesame Wheat with Lightly Toasted Sesame Seeds
Arnott's
D NOVA 4
Arnott's Nice
Arnotts
E NOVA 4
MONTE
ARNOTT'S
E NOVA 4
Butternut snap cookie
Arnott's
E NOVA 4
Royals milk chocolate
arnott's
E NOVA 4
Sao
Arnott's
E NOVA 4
Arnott's Tina Wafer
Arnotts
E NOVA 4
Chewy choc chip
Nestlé, Uncle Tobys
C NOVA 4
Delta Cream Biscuits
Arnotts
E NOVA 4