Barcode: 0070640008179
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 87.3 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 21.4 g |
| of which sugars | 15.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Water, sugar, corn syrup, high fructose corn syrup, candy seeds (sugar, rice flour, partially hydrogenated vegetable oil (cottonseed and/or soybean), corn starch, artificial flavor, confectioner's glaze, xanthan gum, red 40, gum arabic, dextrin, blue 1, yellow 5, soy lecithin, carnauba wax], contains 1% or less of citric acid, flavors (concentrated pear juice, natural & artificial flavors, sodium citrate, strawberry puree, concentrated strawberry juice, citric acid, red 40), guar gum, cellulose gum, xanthan gum, red 40, blue 1, turmeric for color.
Additives
e100
e102
e129
e133
e1400
e322
e322i
e330
e331
e412
e414
e415
e466
e903
Related Products in Desserts
Maple Walnut
Mövenpick
D NOVA 4
Tiramisù
Movenpick,Nestlé
E NOVA 4
Stracciatella ice cream
D NOVA 4
Movenpick Swiss Chocolate
Mövenpick
D NOVA 4
Glace batonnet
Ovomaltine, Wander
E NOVA 4
Mousse au chocolat
Beleaf,Emmi
D NOVA 4
Perkins, Coconut Cream Pie, Whole
Perkins
C
Espresso croquant - Rahmeis Kaffee
Movenpick
D NOVA 4
Ovomaltine crunchy ice
Ovomaltine
E NOVA 4
Strawberry
Movenpick
D NOVA 4
Cornet de glace
Coop
D NOVA 4
Mövenpick Caramelita
Movenpick, Fach 1
D NOVA 4