Barcode: 0011152436883
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 4.0 g |
| Carbohydrates | 90.0 g |
| of which sugars | 62.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, fully hydrogenated vegetable oil (palm kernel, coconut), gelatin, cultured milk(milk, sugar, maltose), citric acid, high fructose corn syrup, hydrogenated starch hydrolysate, sucrose fatty acid esters(emulsifier), natural and artificial flavor, dextrose, gum arabic, malic acid, mango juice, sodium lactate, tartaric acid, fd&c yellow no.5, fd&c red no.40.
Allergens
milk
Additives
e102
e129
e296
e325
e330
e334
e414
e428
Related Products in Snacks
Creamy cinnamon spread
Cinnamon Toast Crunch
E NOVA 4 Eco-Score D
Marshmallows
Super Barbecue, Confiserie Van Damme NV
E NOVA 4 Eco-Score B
Fraise geantes
Haribo
D NOVA 4
Protein Chocolate Brownie Bar
88Acres
D NOVA 4
Maria Biscuits
Cuétara
D NOVA 4 Eco-Score D
Cadbury dairy milk Freddo easter egg
Cadbury
E NOVA 4
Nut Butter Stuffed Sandwich Cookies Cocoa & Cashew Butter
Simple Mills
E NOVA 3 Eco-Score E
Salbisan Pastilles Pour La Gorge au goût de sauge
Salbisan
A NOVA 4 Eco-Score B
Galettes suédoises choc flocons avoine
Franprix
E NOVA 4 Eco-Score B
Rice crackers medley
Trader Joe's
D NOVA 4 Eco-Score C
Cottage Doubles Pineapple
Breakstone's
B NOVA 4
Bio Dinkel Doppelkeks
Naturgut, Penny
E NOVA 4 Eco-Score B