Cherry cream cheesecake
by Sara Lee
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 259.3 kcal |
| Fat | 10.4 g |
| of which saturated | 5.2 g |
| Carbohydrates | 40.0 g |
| of which sugars | 29.6 g |
| Fiber | 0.7 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Cherries, sugar, enriched flour, cream cheese (milk, cream, bacterial culture, salt, carob bean gum), fresh soft cheese (modified milk ingredients, microbial enzymes), neufchatel cheese (milk, cream, bacterial culture, salt, carob bean gum), liquid whole egg, glucose-fructose, hydrogenated vegetable oils (soybean, cottonseed), water, whole wheat flour, modified cornstarch, modified milk ingredients, baking powder, cornstarch, salt, flavour and artificial flavour, molasses, cinnamon, sodium alginate, xanthan gum, carob bean gum, konjac flour, dextrose, carrageenan, ascorbic acid, colour, sulphites.
Allergens
Additives
Related Products in Desserts
Brothers premium vanilla fudge swirl ice cream
Fruit bars
Natural Choice
Rice Cereal Middle East Dessert Mix
Mid East
Fudge Bar
HC The Smart Choice
Classic Bon Bons Ice Creams
Brothers International Desserts Inc.
Fruit bars
Natural Choice
Fruit bars
Natural Choice
Absolute fruit, sorbet, raspberry
Brothers International Desserts Inc.
Fruit Bars
Brothers International Desserts Inc.
Absolute fruit chocolate Sorbet
Brothers
Classic Bon Bons Ice Cream
Brothers International Desserts Inc.
Natural choice, orange fruit bars
Natural Choice