Barcode: 5060360506180
Cherry Fat Free Yogurt
by ACTIVIA
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no added sugar
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 48.7 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 7.3 g |
| of which sugars | 6.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.7 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Fat free yogurt (Milk), Cherry (10%), Modified maize starch, Stabilisers (Pectin, Carrageenan), Flavouring, Acidity regulator (Sodium aitrate), Colour (Anthocyanins), Sweeteners (Acesulfame K, Sucralase), Vitamin D, Cultures (Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus, LactococCus lactis, Bifidobacterium lactis (Bifidus ActiRegularis")). For allergens, see ingredients underlined.
Allergens
milk
Additives
e163
e407
e440
e950
Related Products in Dairies
Le Chambeyron
Le Chambeyron
B NOVA 3
Lait entier pasteurisé
Cooperative Laitière de la vallée de l'ubaye, Le Chambeyron
C NOVA 1
Fromage frais en faisselle
Le chambeyron, Les fromages de l'Ubaye
B NOVA 3
Beurre de baratte doux
Vrai
E NOVA 2
Fromage blanc battu
Alpelait
A
Fromage frais au lait des alpes
LE CHAMBEYRON
B NOVA 3
Yaourt nature au lait entier ALPELAIT
Alpelait
B NOVA 3
Le Galet de Pierreclos
Salaisons Du Mâconnais
E NOVA 4
Tomme du berger
D NOVA 3
Tomme de l'ubaye
Le Chambeyron
D
Le P'tit Parpaillon
Le Chambeyron
D NOVA 3
Fromage blanc
Alpelait
C NOVA 3