Barcode: 0079200273576
Cherry Flavour Taffy
by Laffy Taffy
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
kosher
natural flavors
orthodox union kosher
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 424.0 kcal |
| Fat | 8.2 g |
| of which saturated | 8.2 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 54.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 1.2 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sugars (corn syrup), Hydrogenated coconut oil, Malic acid, Dried egg white, Sodium alginate, Calcium acetate, Flavour, Erythrosine, Monoglycerides, Brilliant blue FCF.
Allergens
eggs
Additives
e127
e133
e263
e296
e401
Related Products in Snacks
Gebäckstangen - Meersalz
Aldi, Coverna, Sun Snacks
E NOVA 3
Gebäck Mischung
Ja!, Rewe
E NOVA 4 Eco-Score D
Mini Spekulatius
Alnatura,Alnatura GmbH
E NOVA 3 Eco-Score B
Madeleine choco' pépites
MISTRAL
E NOVA 4 Eco-Score D
Lentil and potato snacks with a barbecue flavour S
Sainsbury’s
D
Organic-Flapjack Banana & Brazil Nut
Hafervoll
D NOVA 3
Knusper-Mix
Alnatura, Alnatura GmbH
E NOVA 4 Eco-Score A
Champion
Tottis
D NOVA 4
Leibniz Butterkeks
Bahlsen,Leibniz
E NOVA 4 Eco-Score B
Kauralastu suklainen
Leivon
E NOVA 4 Eco-Score E
Duplo - Big Pack
Ferrero
E NOVA 4
Mini-Maiswaffeln Rosmarin
Bio-Zentrale
D NOVA 3 Eco-Score A