Barcode: 0065250033499
Cherry Fruit Juice Gels
by Fru-Gel,Dole
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
no gluten
no artificial flavors
no artificial preservatives
no gmos
natural colorings
no added sugar
no bisphenol a
no fat
no gelatin
rich in vitamin c
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 73.2 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 17.9 g |
| of which sugars | 16.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
White grape juice from concentrate (water, white grape juice concentrate), Cherry juice from concentrate (water, cherry juice concentrate), Acerola juice from concentrate (water, acerola juice concentrate), Lemon juice from concentrate (water, lemon juice concentrate), Natural flavours, Carrageenan, Locust bean gum, Vegetable juice.
Additives
e407
e410
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Alubias rojas
La Asturiana,Selección de Productos Leoneses
A NOVA 3 Eco-Score A
Habas extrafinas
Helios
A NOVA 3
Tricolore Fettuccine
Guzzi's
A NOVA 1
Bio manzana y plátano
Mi Menú,Vicky Foods
A NOVA 3
Raspberry smoothie
my smoothie
C NOVA 1 Eco-Score C
Sonnenblumenmargarine
Vita d'Or, VitaD'or
D NOVA 4 Eco-Score B
Kola Noodle
Koka
NOVA 4 Eco-Score C
La Planète Des Epices spigol naturel blister 14 doses
Spigol
NOVA 1 Eco-Score E
Solo manzana verde
Hero Baby,Hero
A NOVA 1
Milanesas de Soja
El Granero Integral,Biogran
B NOVA 1 Eco-Score A
MELANGE DE GRAINES Cranberries - BIEN ETRE 110g
Bouton d'or
C NOVA 3
Cashew
Raw-Bite
D NOVA 3