Barcode: 0058779142766
Cherry Garcia Ice Cream
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
fairtrade international
kosher
kof k
dairy farmers of canada quality milk
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 207.0 kcal |
| Fat | 11.2 g |
| of which saturated | 7.5 g |
| Carbohydrates | 23.4 g |
| of which sugars | 22.9 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Cream, Concentrated skim milk, Sugars (sugar, apple juice concentrate, blueberry juice concentrate), Cherries, Frozen egg yolk, Coconut oil, Cocoa, Natural flavour, Lemon juice concentrate, Carrot juice concentrate, Hibiscus juice concentrate, Milk fat, Vanilla extract, Soy lecithin, Guar gum, Carrageenan
Allergens
eggs
milk
soybeans
Additives
e322
e322i
e407
e412
Related Products in Desserts
Affogato all'amarena
Pascià, San Marco
D NOVA 4
Affogato al cioccolato
Dico,G7
D NOVA 4
Bonefish Grill, Creme Brulee
Bonefish Grill
E
Tartufo di Pizzo - Dessert glacé au coeur fondant
GELATERIA CALLIPO
D NOVA 4
Outback Steakhouse, Triple Layer Carrot Cake
Outback Steakhouse
E
Nesquik Snack Milch
Nestlé
NOVA 4
Salame al cioccolato
Dolce Forno
D NOVA 4
Golden Corral, German Chocolate Brownies
Golden Corral
E
Gelato gusto caffè
San Marco, Voluttà
D NOVA 4
Crema fiorentina
Gelati Supreme
D NOVA 4
Gelato gusto yogurt affogato ai frutti di bosco
San Marco, Voluttà
C
Gelato Cookies
Dolci Bontà, Gelati Supreme
D NOVA 4