Barcode: 5057172091935
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 341.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 56.0 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 5.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
glucose syrup, sugar, fruit juices from concentrate (20%) [grape, pear, pineapple, peach] com starch, beef gelatine, pork gelatine, acid (citric acid), fruit and vegetable concentrates [spirulina, safflower, carrot, blackcurrant], gelling agent (pectins), flavouring, vegetable oils [coconut, palm kernel], glazing agents (beeswax, carnauba wax).
Additives
e330
e428
e440
e901
e903
Related Products in Snacks
Key food, natural salted pistachios
Key Food
C NOVA 3
Key food, whole cashews, unsalted
Key Food, Keyfood
D NOVA 3
Key food, wheat snack crackers
Key Food, Key Food Stores Co-Operative Inc.
D NOVA 4
Key food, natural raisins
Key Food, Key Food Stores Co-Operative Inc.
D NOVA 1
Key food, quality, corn muffin mix
Key Food, Key Food Stores Co-Op Inc.
NOVA 4
Peanuts
Key Food, Key Food Stores Co-Operative Inc.
D NOVA 3
Key food, natural raisins
Key Food, Key Food Stores Co-Operative Inc.
C NOVA 1
Key food, salted mixed nuts
Key Food
D NOVA 3
Key food, natural raisins
Key Food
D NOVA 1
Key food, golden raisins
Key Food
D NOVA 1
Key food, chocolate chip cookies, original
Key Food
E NOVA 4
Ginger cuts
E NOVA 4