Barcode: 0011284006282
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 380.5 kcal |
| Fat | 15.9 g |
| of which saturated | 8.0 g |
| Carbohydrates | 57.5 g |
| of which sugars | 26.5 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 2.7 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
ENRICHED FLOUR (WHEAT FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), HIGH FRUCTOSE CORN SYRUP, CHERRIES, PALM OIL & FRACTIONATED PALM OIL, WATER, SUGAR, GLYCERIN, FOOD STARCH-MODIFIED (CORN), CONTAINS 2% OR LESS OF EACH OF THE FOLLOWING: SALT, SODIUM PROPIONATE (PRESERVATIVE), MALTED BARLEY FLOUR, WHEAT FLOUR, SODIUM BENZOATE (PRESERVATIVE), CITRIC ACID (PRESERVATIVE), DEXTROSE, XANTHAN GUM, CALCIUM CARBONATE, AGAR-AGAR, MONO - AND DIGLYCERIDES, SORBITAN MONOSTEARATE, NATURAL FLAVOR, RED 40, SOY LECITHIN. CONTAINS WHEAT, SOY. MAY CONTAIN PITS. CONTAINS BIOENGINEERED FOOD INGREDIENTS.
Additives
e129
e211
e281
e322
e322i
e330
e406
e415
e422
e471
e491
Related Products in Snacks
Tarte au citron meringuée
Franprix
E NOVA 4
Muffins pépites chocolat
Franprix
C NOVA 4
Gâteau aux yaourt fermier, framboise
Franprix
D NOVA 4
Macarons
Franprix
E NOVA 4
Bûche glacée façon vacherin
Leader Price
D NOVA 4
Merveilleux au chocolat
Franprix
E NOVA 4
Assortiment oeuf pralinés lait
E NOVA 4
brioche tranchee bio
franprix
D NOVA 4
Pains au lait pur beurre
Franprix
E NOVA 4
Couronne des rois
Franprix
D NOVA 4
Brookie
Leader Price
E NOVA 4
Profiteroles au chocolat
Leader Price
D NOVA 4