Barcode: 3596710554140
Chips fromage jalapeño
by Auchan
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade c
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 472.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 64.0 g |
| of which sugars | 2.0 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Farine de maïs 74%, huile de tournesol 20%, fromage enpoudre (contient LAIT) 1,2%, sel, oignon, lactosérum (contient LAIT), ail, tomate, arômes(contient LAIT), dextrose, épices, piment Jalapeño 0,2%, plantes aromatiques,acidifiant: acide lactique, colorant: extrait de paprika. Traces éventuelles de soja.
Allergens
milk
Additives
e160c
e270
Related Products in Snacks
Original beef snack sticks, original beef
E NOVA 4
Home Free, Ginger Snap Mini Cookies
Homefree Llc
E NOVA 4
Home Free, Mini Sugar Cookies
Homefree Llc
E NOVA 4
Gluten Free Lemon Burst Mini Cookies
Homefree Llc, Homefree
E NOVA 4
Unreal, Milk Chocolate Gems imp
Unreal
E NOVA 4
Crunchy chocolate mint mini cookies
E NOVA 4
dark chocolate coconut bar
UNREAL
E
Barbeque beef snack sticks, barbeque beef
E NOVA 4
Dark Chocolate Peanut Gems
UNREAL
E NOVA 4
Teriyaki beef snack sticks, teriyaki beef
E NOVA 4
Home Free, Chocolate Chip Cookies
Homefree Llc
E NOVA 4
Unreal, Dark Chocolate Coconut Bar
Unreal
D NOVA 3