Barcode: 20496494
Chips Goût Bacon
by Crusti croc
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
with sunflower oil
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 511.0 kcal |
| Fat | 26.5 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 62.0 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
47% pommes de terre déshydratées, conservateur : disulfite de sodium, 26% huile de tournesol, amidons (blé, pomme de terre), sirop de glucose, maltodextrine, sel, émulsifiant : mono et diglycérides d'acides gras, huile de colza, dextrose, arômes et arômes de fumée, épices et herbes aromatiques, exhausteur de goût : chlorure de potassium, colorant : extrait de paprika
Additives
e160c
e223
e471
e508
Related Products in Snacks
Barrette con arachidi, mandorle e cioccolato fondente
Dolciando
D NOVA 4
Potato Crisps
D NOVA 4
Dark Chocolate Ice Wine
René Rey Chocolates
E NOVA 3
Potato Chips, Sour Cream & Onion
Clover Valley
E NOVA 4
Mini Marshmallows
Trader Joe's
E NOVA 4
Potato Chips
E NOVA 4
Ripple Cut Potato Chips
Clover Valley
D NOVA 3
Bbq flavored potato chips
Clover Valley
D NOVA 4
Sweet & salty kettle corn, sweet & salty
D NOVA 4
Jalapeno flavored kettle potato chips
D NOVA 4
Pink Candy Popcorn
Lucky Elephant,Poppa Corn
E NOVA 4
Sea Salt Veggie Straws, Sea Salt
D NOVA 3