Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 530.0 kcal |
| Fat | 30.8 g |
| of which saturated | 7.1 g |
| Carbohydrates | 54.0 g |
| of which sugars | 2.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 8.7 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Potato (56%), Edible Vege Bran Oil), Seasoning [Maltodextrin, lodised Condiments {Onion Powder, Garlic Powder, (0.9%)}, Hydrolyzed Vegetable Protein, Natu identical Flavouring Substances, Refined Wh (Maida), Starch, Black Salt, Tomato Powder, Y Acidity Regulators (INS 296, INS 330), Flavour E (INS 627, INS 631), Colour (INS 160c), Anticaking (INS 551)] *Used as natural flavouring agent ALLERGEN STATEMENT: CONTAINS WHEAT AND MAY CONTAIN MILK, PEANUTS AND SULPHITE FOR MFG UNIT & LIC. NO. READ THE FIRST TWO L OF BATCH NO., SEE BELOW AND FOR NAME, ADD SCAN THE BARCODE ON SMART CONSUMER API Manufactured by: N2: LIC. NO. 10020031003467 N4: LIC. NO. 10019051003025 N5: LIC. NO. 11222999000432 N6: LIC. NO. 10018043002139 N7: LIC. NO. 10015021001635
Additives
Recipes with Similar Ingredients
Related Products
Gott & Blandat Supersur
Cloetta, Gott & Blandat, Malaco
Eggs
Jumbo
Golden Sponge Cake with Creamy Filling
Hostess Twinkies
Crocchette di verdure con zucchine e basilico
Vemondo
Oat Based Vegan Delight - Plain
Riviera, Maison Riviera
Protein Penne Rigate
Ronzoni
Petit beurre pépites de chocolat
Biocoop
Les Croisés Milky Crème
Les Croisés
Roasted Garlic Mashed Potatoes
Idahoan
Circus peanuts
Sweet Smiles