Barcode: 3168930007470
Chips lay's pickles 220g
by Lay's, Lays
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
no colorings
nutriscore
nutriscore grade c
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 531.0 kcal |
| Fat | 32.0 g |
| of which saturated | 3.9 g |
| Carbohydrates | 52.0 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 4.2 g |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Pommes de terre,huiles végétales (tournesol, colza, maïs en proportion variable),base aromatisante moutarde pickles [LACTOSE (de LAIT), sucre, correcteurs d'acidité (diacétate de sodium, acide citrique), épices, MOUTARDE, arômes (dont MOUTARDE), crème en poudre (de LAIT), protéine végétale hydrolysée (de SOJA)],sel
Allergens
milk
mustard
soybeans
Additives
e262
e262ii
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Patatas fritas
Churreria Santa Ana,PepsiCo
D NOVA 3 Eco-Score A
Beurre de cacao
Valrhona
E NOVA 2
Tortitas de Arroz Integral com Sal
Continente Bio
B NOVA 3
Coulis de fruit rouges
PONTHIER
C NOVA 3
Patatas cocidas
La Hacienda,Ybarra
C NOVA 3
Apricot-Raspberry Preserves
Bonne Maman
D NOVA 4
Tortitas de Arroz y Quinoa
Ecocesta,Biogran
A NOVA 3
Pintola all natural peanut butter (crunchy)
Pintola
A Eco-Score E
Almond Butter + Puffed Quinoa Dark Chocolate
Hu
E NOVA 3 Eco-Score D
American Style Sandwich Toast
Gut & Günstig
C NOVA 3 Eco-Score A
Fiesta FAJITAS SPICE MIX MADE IN IRELAND TO MAKE 8
Fiesta
NOVA 4
MÜESLI MULTI GRAINES BIO
Greenweez
A NOVA 3 Eco-Score B