Barcode: 3168930003359
Chips Lays Nature
by Lay's
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
no preservatives
green dot
no colorings
nutriscore
nutriscore grade b
nutriscore grade c
Categories
Available in
france, guadeloupe, martinique
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 508.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 3.2 g |
| Carbohydrates | 53.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 4.3 g |
| Proteins | 6.1 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
potatoes, vegetable oils 34% (sunflower, rapeseed), salt,
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Whole grain buns
C NOVA 4
Dark Red Kidney Beans
Dierbergs Markets Inc
B NOVA 4
Fruit & Sunflower Wave, Banana & Sunflower Seed Butter
Earth's Best
B NOVA 1
Whoel Grain Multi-Grain Cereal
Earth's Best
NOVA 1
Whole Grain Oatmeal Cereal
Earth's Best
A NOVA 3
Frosted Flakes, Corn Cereal
Dierbergs
E NOVA 3
Organic yummy tummy instant oatmeal
C NOVA 4
Whole grain buns
C NOVA 4
Dierbergs kitchen, cranberry raisin bread
D NOVA 3
Organic whole grain barley cereal
A NOVA 3
Certified organic whole grain rice cereal
Earths Best, Earth's Best
A NOVA 3
Cranberry raisin bread half loaf
D NOVA 4