Barcode: 3456300004311
Chips lentilles
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
organic
certified by ecocert
crossed grain trademark
eu organic
non eu agriculture
1 for the planet
be bio 01
dzg gluten free
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
no flavors
no lactose
no palm oil
nutriscore
nutriscore grade b
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 7.2 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 69.0 g |
| of which sugars | 0.8 g |
| Fiber | 5.5 g |
| Proteins | 12.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Farine de lentilles* 43%, amidon de pomme de terre*, farine de pomme de terre*, huile de tournesol*, sel marin, antioxydant : extrait de romarin*. *Produits issus de l'agriculture biologique. Peut contenir des traces de SOJA.
Allergens
none
Additives
e392
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pain aux olives noires
D NOVA 4
tofu moelleux
pangniu food
A NOVA 3
m&s udon noodles
B NOVA 3
Sonnenblumenkerne Geschält
Happy Harvest
A NOVA 1
Hi8 Original Muesli
Flahavan's
C NOVA 3
Confettura extra rabarbaro alpino
Azienda agricola della fara
D NOVA 3
Coulis de framboises cuit à la marmite
Atelier des goûts fruités
C
emmental
La Vie Claire
D NOVA 4
Pain complet bio tranché
C NOVA 3
Applesauce
A
Pavé épeautre
Intermarché, La Campanière
C NOVA 4
Flocons d'avoine complets
Crownfield, Lidl
A NOVA 1