Barcode: 8003130142284
Chips light - 30%
by San Carlo
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
low fat
no gluten
no preservatives
reduced fat
30 less fat
no colorings
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 482.0 kcal |
| Fat | 23.0 g |
| of which saturated | 8.0 g |
| Carbohydrates | 59.0 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Fiber | 5.7 g |
| Proteins | 6.8 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Patate, oli vegetali 23% (palma, girasole), sale iodato, aromi. Può contenere tracce di latte, senape, soia e sedano. Prodotto in Italia nello stabilimento di Novara.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Epinards hachés
Casino
A NOVA 1
Doypack 400 g bicarbonate de sodium
Casino
20 Mini Canapés
Casino
D NOVA 4
Chapelure
Casino
C NOVA 3
Confiture d'abricots
Casino
D NOVA 4
Amandes en poudre bio
Casino, Casino Bio
A NOVA 1
Puccia - Pain italien à garnir - 2 pains
Casino Saveurs d'Ailleurs
C NOVA 3
Pain grillé brioché 300g 26 tranches
Casino
D NOVA 4
Petits pois doux extra-fins
Casino
A NOVA 1
Epinards hachés
Casino
A NOVA 1
Maïs olives poivrons
Casino
B NOVA 3
Petits pois doux extra-fins
Casino
A NOVA 1