Barcode: 0459460014636
Chips Nature
by Jardin Bio
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
1 for the planet
eu agriculture
french agriculture
made in france
nutriscore
nutriscore grade b
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 531.0 kcal |
| Fat | 32.0 g |
| of which saturated | 2.6 g |
| Carbohydrates | 52.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 5.8 g |
| Proteins | 5.8 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Pommes de terre 67,3%, huile de tournesol 32%, sel de Guérande.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Energy Mocha Java
Sambazon Inc.
C NOVA 4
Sambazon, superfood juice blend, strawberry + lemon + acai berry
Simbazon
B NOVA 4
Country Kettle Jams, Homemade Fruit Spread, Razzleberry
Kountry Kettle Jams
E NOVA 4
Sambazon, Organic Protein Chocolate + Almond + Coconut Milk Superfood Smoothie
Sambazon Inc.
C NOVA 4
Country Kettle Jams, Homemade Spread
Kountry Kettle Jams
D NOVA 4
Sambazon, organic 100% acai berry juice, acai berry
Sambazon
B NOVA 4
Sambazon, energy acacia berry + yerba mate + guarana, energy
Sambazon Inc.
D NOVA 4
Sambazon, organic fresh acai superfood juice blend, original
Sambazon Inc.
D NOVA 4
Cappuccino
Copper Moon
NOVA 4
Coffee
Copper Moon
NOVA 4
Sambazon, superfood juice blend, pineapple, coconut, acai berry
Sambazon
B NOVA 4
Açai smoothie blend
Sambazon Inc.
NOVA 4