Barcode: 3564700576090
Chips nature Maxi Format
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
with sunflower oil
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 540.0 kcal |
| Fat | 34.0 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 5.2 g |
| Proteins | 5.9 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
potatoes 64,9%, sunflower oil 34%, salt, traces of celery, cereals containing gluten, milk and mustard,
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
CURVEBALLS
Goodles
NOVA 3
Chili beans pinto with chili pepper, onion & garlic in a zesty tomato sauce
S&W, Faribault Foods Inc., Del Monte Foods Inc.
A NOVA 3 Eco-Score B
Light red kidney beans
Morrison Farms
A Eco-Score B
Pams self raising flour
Pams
D NOVA 4 Eco-Score A
Hawaiian Sweet Mini Sub Rolls
King's Hawaiian
D NOVA 4
Pasta Risoni n°26
Barilla
B NOVA 1 Eco-Score A
Pan Arabe Blanco
Sanabel
C NOVA 3
Rucola Slamelange
Albert Heijn
A NOVA 1
Protein+ Farfalle
Barilla
A NOVA 4
Finely Cut Soup Veggie
Plus
A NOVA 1
Sliced Sourdough
Truckee Sourdough Company
NOVA 3
Chunky Traditional Guacamole
Good Foods
A NOVA 3 Eco-Score C