Barcode: 3497917000051
Chips Natures Classiques
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
vegetarian
no preservatives
made in france
no artificial colors
no colorings
no flavour enhancer
no msg
produced in brittany
with sunflower oil
entrepreneurs engages
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 544.0 kcal |
| Fat | 34.0 g |
| of which saturated | 3.1 g |
| Carbohydrates | 51.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 5.2 g |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Pommes de terre (France) (65%), huile de tournesol (34%), sel de Guérande (1,0%).
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Gurkensalat Dänische Art süß
Jardinelle
C NOVA 4
AH L&P Meergranen
AH liefde & passie
A NOVA 4
Tijgerbrood Volkoren
Albert Heijn
A NOVA 4
Trio chou jambon et comté
C NOVA 4
Tijgerbrood volkoren
Albert Heijn
A NOVA 4
Wit tarwe-roggebrood
B NOVA 4
BA BR Voor elke kors met krok BONUS
Albert Heijn
NOVA 4
Tijger
Albert Heijn
B NOVA 4
Tijger Tarwe Mais
Albert Heijn
B NOVA 4
LIEFDE & PASSIE Petit
A NOVA 4
Liefde en Passie Petit Volkoren
Albert Hein
A NOVA 4
Vollkornbrot
C NOVA 3