Barcode: 3497917003571
chips pastis
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
fair trade
no gluten
nutriscore
nutriscore grade c
produced in brittany
agri ethique france
Categories
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 522.0 kcal |
| Fat | 31.0 g |
| of which saturated | 2.6 g |
| Carbohydrates | 52.0 g |
| of which sugars | 1.9 g |
| Fiber | 4.8 g |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Pommes de terre* (France) (61,9%), huile de tournesol (31%), farine de riz, sucre, graine d'anis (0,48%), sel, extrait de levure, extraits d'épices (graine d'anis, graine de fenouil, curcuma), extrait de réglisse en poudre.
Allergens
milk
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Maple baked beans with maple syrup, molasses & spices, maple
Burnham & Morrill
B NOVA 4
B&M, Baked Beans With Molasses, Pork & Spices, Original
B&G Foods Inc.
B NOVA 4
Baked Beans, Maple
B&G Foods Inc.
B NOVA 4
Home style baked beans
B&G Foods Inc.
C NOVA 4
Original baked beans with molasses, pork & spices
Burnham & Morrill
B NOVA 4
Hulled barley
A
Premium Condimento Calidad, Original
Sa-Son Accent
E NOVA 4
French lentils
A
Petite black lentils
A
Almond flour
C NOVA 1
Envia Soja Fruits Rouges
Lidl
C NOVA 4
Organic Dark Red Kidney Beans
Shiloh Farms
A