Barcode: 3256221107920
Chips Paysanne
by U
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
green dot
potatoes from france
with sunflower oil
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 552.0 kcal |
| Fat | 35.0 g |
| of which saturated | 3.2 g |
| Carbohydrates | 51.0 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 4.2 g |
| Proteins | 6.2 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Pommes de terre (France) 64 %, huile de tournesol 34 %, sel.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Sweetened rice cereal
E NOVA 4
Crunchy honey, oats & almonds naturally flavored, lightly sweetened corn & whole wheat flake cereal with granola & sliced almonds
D NOVA 4
Raisin bran whole grain wheat and wheat bran
D NOVA 3
Apple Crunch
E NOVA 4
Bran flakes cereal
C NOVA 3
Sweetened multi-grain cereal
E NOVA 4
Fruity crunch
E NOVA 4
Crunchy Honey & Oats Cereal
D NOVA 4
Strawberries & cream instant oatmeal
Winco Foods
E NOVA 4
Sweetened Whole Wheat & Rice Cereal With Cinnamon
Winco Foods
D NOVA 4
Penne rigate
Winco Foods
A NOVA 1
Cocoa crispy corn puff cereal
E NOVA 4