Barcode: 3174061039198
Confiture, 70% de figue
by Léonce Blanc
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
low sugar
reduced sugar
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 170.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 40.0 g |
| of which sugars | 35.0 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Figues 70%, sucre, jus de citron concentré, gélifiant : pectine de fruits
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Baked Beans
Asda
A NOVA 4
Mixed Beans
Asda
B NOVA 4
Green lentils
Asda
B NOVA 4
Granny smith Apples
Asda
A NOVA 1
Sweet & Juicy Royal Gala Apples
ASDA
A NOVA 1
Corn flakes
Asda
C NOVA 3
10 Mini Tortillas
Asda
C NOVA 4
Asda 50% fruit high juice
Asda
A NOVA 4
Caffe latte Classic flavour
Asda
C NOVA 4
6 Hot Cross Buns
Asda
D NOVA 4
Asda puff pastry
Asda
D NOVA 4
Almond Sweetened Roasted & Delicious
Asda
C NOVA 4