Barcode: 3324494200317
Confiture allégée oranges
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
low sugar
organic
eu organic
reduced sugar
cooked in france
fr bio 01
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 145.8 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 35.7 g |
| of which sugars | 35.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Orange 48.5%, sucres de canne, eau, acidifiant : jus concentré de citron, gélifiant : pectine de fruits
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Marly's Coffee
Fruti-Mex
E
Jengibre en polvo
ViViO Foods
NOVA 1
Galletas de arroz premium con cebolla
BSD Foods
C NOVA 3
Harina para hotcakes
Morama
C NOVA 3
Aceite de oliva extra virgen
Olivo del Cielo
C
Paleta sabor mango chamoy
Amor Coketo
B NOVA 4
FRIJOLES PINTOS REFRITOS
TERO
B NOVA 3
Aceite de coco orgánico
Enature
D NOVA 2
Papas Sol Tubi-papa Limón
Sol
E NOVA 4
Betabel, naranja y zanahoria
Kua
C NOVA 1
Tostadas horneadas mi reina nopal
Mi reina
D NOVA 4
Mitad Mitad Toronja y Coco
Frutos de vida
B NOVA 1