Barcode: 3760099601157
Confiture argousier
by Flore Alpes
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 241.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 57.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
argousier*, sucre de canne*, gélifiant naturel: agar agar - *Produit Issu de l'agriculture biologique. Préparée avec 52 g de fruits pour 100 g.
Additives
e406
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Baked Beans
A NOVA 4
MasterFoods Salt Reduced Tomato Sauce | 475mL
Masterfoods
C NOVA 3
Peaches Sliced in Mango Nectar
SPC
A NOVA 1
Green jackfruit
Spc
B NOVA 1
Mandarin in Juice
A NOVA 1
Pitted prunes
C
Coconut Rice
Ben’s Original
C NOVA 4
Thin rice wok ready noodles
Kan Tong
NOVA 3
Golden Vegetable Rice
Ben's Original
B NOVA 4
Brown, Red & Wild Rice Medley
Ben's Original
B NOVA 3
Crushed Tomatoes
SPC
A
Mango Chutney
MasterFoods
C NOVA 4