Barcode: 3425471302014
Confiture bio Figue
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
made in france
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 226.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 55.9 g |
| of which sugars | 50.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
figues', sucre de canne*, jus de citron, pectine de fruit, acidifiant : acide citrique
Additives
e330
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Soupes vermicelles de riz MAMA au porc
MAMA
NOVA 4 Eco-Score B
Granola honey nut
Cheerios, General Mills
D NOVA 4 Eco-Score D
Kung Pao Brussel Sprouts
Trader Joe’s
C NOVA 3
BUFFALO CHIK'N NUGGETS
MorningStar Farms
B NOVA 4
Avena
Quaker
A NOVA 1 Eco-Score B
San Francisco Style Sourdough Bread
Izzio Artisan Bakery
C NOVA 3
White Hamburger Buns
Great Value
C NOVA 4 Eco-Score B
Organic Edamame Spaghetti
Seapoint Farms
A NOVA 1
Peanut Butter
Peter Pan
C NOVA 4 Eco-Score E
Three Cheese Garlic Knots
Marketside
D NOVA 4
Soft White Bread
Bimbo
C NOVA 4
Oatmilk
Good & Gather
C NOVA 4 Eco-Score C